Historia zespołu Within Temptation

Holenderska grupa Within Temptation powstała w 1996 roku. Założona przez wojalistkę Sharon den Adel i gitarzystę Roberta Westerholt'a.

Muzycy jak twierdzą grają symfoniczny rock, co potwierdziła w wywiadzie sama Sharon den Adel. Wczesne płyty zespołu zaliczane są również do gotyckiego metalu oraz metalu symfonicznego.
Zespół na początku swojej kariery zdobywał grono fanów w undergroundzie, posiadając w swoim dorobku album "Enter" (1997). W roku 2001 za sprawą singla "Ice Queen" promującego album "Mother Earth" grupa wybiła się na drugie miejsce holenderskiej listy przebojów. Od tego czasu zespół przez cztery lata z rzędu nagradzany był prestiżową nagrodą Conamus.
Kolejne albumy "The Silent Force" (2004) oraz "The Heart of Everything" (2007) stały się numerem jeden na holenderskich listach. W roku 2008 ukazało się na BD, 2xDVD oraz dwóch CD ich koncertowe nagranie o tytule "Black Symphony" zarejestrowane w Metropole Orchestra.

Piąty studyjny album zespołu "The Unforgiving" ukazał się w marcu 2011, wydaniu albumu towarzyszyła również seria krótkich filmów oraz komiksów związanych z albumem, które razem składają się w pełną całość.

Premiera szóstego albumu o tytule "Hydra" w Europie odbyła się 31 stycznia 2014 roku. Na singlu promującym płytę utwór "Paradise (What About Us?)" zaśpiewała Tarja Turunen - ex-wokalistka Nightwish. Ostatni na płycie utwór "Whole World Is Watching" w polskiej edycji albumu, nagrany został z udziałem Piotra Roguckiego - wokalisty i lidera zespołu COMA.Muzycy Within Temptation

Obecny skład zespołu

Sharon den Adel

Sharon den Adel

Sharon Janny den Adel urodzona 12 lipca 1974 w Waddinxveen (południowa Holandia) jest wokalistka i współzałożycielka grupy, związana z zespołem od 1996.
Den Adel wspólnie ze swoim wieloletnim partnerem Robertem Westerholt mają córkę Eva Luna oraz dwóch synów - Robin Aiden i Logan Arwin.
Artystka nigdy nie uczęszczała do szkoły śpiewu, jest samoukiem, dysponuje mezzosopranem.
Sharon den Adel występowała na scenie jak również współpracowała w studio z takimi artystami i zespołami jak: Armina van Buurena, After Forever, De Heideroosjes, Oomph!, Delain, Agua de Annique i Anneke van Giersbergen.

Robert Westerholt

Robert Westerholt

Robert Jaap Westerholt urodzony 2 stycznia 1975 w Waddinxveen, jest holenderskim muzykiem oraz założycielem i gitarzystą grupy. Wspólnie ze swoją partnerką Sharon den Adel komponuje muzykę do utworów.
Aktualnie od 2011 roku, stosunkowo rzadko koncertuje z zespołem. Czas ten poświęca swoim dzieciom, natomiast jeśli chodzi o wkład w Within Temptation, bardziej skupia się na pisaniu utworów.

Jeroen van Veen

Jeroen van Veen

Jeroen van Veen urodził się 26 października 1974 w Boskoop, jest basistą zespołu od początku jego powstania (od 1996 roku). Jako szkolny kolega Roberta Westerholta i Martijna Spierenburga, grywał z nimi w zespołach The Circle i Voyage. Potrafi również grać na perkusji. W wolnych czasie tworzy także strony internetowe.

Ruud Jolie

Ruud Jolie

Rudolf Adrianus Jolie urodził się 19 kwietnia 1976 roku w Tilburg'u. Od 2001 roku jest głównym gitarzystą w zespole. Swój talent muzyczny rozwijał od wczesnych lat, z początku grając na klawiszach, w późniejszym czasie jego pasją stała się gitara. W 1999 roku ukończył studia. Karierę rozpoczął grając w kilku lokalnych zespołach. Jako członek Brotherhood Foundation wystąpił na festiwalu "Dynamo" w 1998 roku, gdzie poznał Within Temptation, którzy również koncertowali na tej imprezie.
Po odejściu z Brotherhood Foundation, Ruud w 2001 roku dołączył do kapeli Vals Licht grającej alternatywny rock. Zespół Wydał kilka singli na rynku holenderskim, z których "Het Licht" dotarł do pierwszej dziesiątki listy przebojów. Miesiąc po wydaniu "Vals Licht", Ruud dostał telefon od Within Temptation z prośbą o przyłączenie się do ich zespołu. Ruud z racji zaangażowania się w projekt "Vals Licht" zmuszony był odmówić.
Kilka miesięcy później, u perkusisty "Vals Licht" Johann De Groot zdiagnozowano raka płuc. W tym czasie Within Temptation złożyło mu kolejną propozycję, którą Ruud ponownie odrzucił, zgodził się jednak na zostać zastępczym gitarzystą.
Latem 2001 roku Within Temptation mieli koncert w Mexico City. Ruud, zdecydował się na wyjazd wspólnie z grupą. Podróż zbliżyła Ruud'a z członkami Within Temptation, przec co Ruud stał się stałym członkiem grupy.

Martijn Spierenburg

Martijn Spierenburg

Martinus Johannes Everardus Spierenburg urodził się 30 stycznia 1975 roku, jest holenderskim kompozytorem i aranżerem. Jako klawiszowiec działa w zespole od 2001 roku po odejściu z powodów zdrowotnych Martijn'a Westerholt. Spierenburg w swojej karierze napisał i zaaranżował muzykę dla kilku artystów, seriali i gier. W Within Temptation jest także współautorem utworów, oraz ustala i nadzoruje elementy orkiestralne w zespole.

Mike Coolen

Mike Coolen

Mike Coolen urodził się 9 czerwca 1975 roku w Tilburg'u. Swoją przygodę z perkusją rozpoczął gdy miał 10 lat. W wieku lat 13 wspólnie ze szkolnymi przyjaciółmi założył swój pierwszy muzyczny zespół. W 1999 roku Mike dołączył do holenderskiego zespołu Brotherhood Foundation, w którym grał Ruud Jolie. Następnie działał w elektro rockowej grupie Chillburn jako perkusista od 2001 do 2005 roku.
Z Within Temptation pierwszy raz zagrał w 2005 roku jako dodatkowy perkusista na koncercie Java Eiland w Amsterdamie. Ponownie wystąpił z grupą w 2007 roku podczas udziału w wystawie Beursgebouw Eindhoven show, po czym w roku 2008 wyruszył z zespołem w pierwszą wspólną trasę koncertową. Druga trasa z udziałem Mike'a miała miejsce w roku 2010, po czym od lutego 2011 Mike Coolen stał się nowym, stałym perkusistą zespołu.

Stefan Helleblad

Stefan Helleblad

Urodził się 12 listopada 1978 roku w Gotland w Szwecji. Gitarą zaczął się interesować już w wieku 6 lat, m.in. za sprawą grupy AC/DC której album posiadał. Gdy miał 14 lat grywał instrumentalne wersje utworów Iron Maiden, Ozzy, Helloween i Megadeth. Poza grą interesuje się również procesem nagrywania muzyki. W 2000 roku podjął praktyki w Sandkvi Studio w Visby gdzie później został zatrudniony. W roku 2004 zrezygnował z pracy, by zostać niezależnym inżynierem nagrań, producentem i mikserem.
Do Within Temptation dołączył we wrześniu 2011 roku jako gitarzysta.